Jak chutná Vietnam

Phở Bo
Phở Bo

Poznávání místních jídel a specialit k cestování neodmyslitelně patří. Pro někoho může být tato disciplína výzvou, kterou stojí za to přijmout. Obzvláště pak v zemi, kde většina obyvatel nemluví anglicky a kde obrázky jídel na meníčku jsou mnohdy jediným rádcem. Při našem putování ve Vietnamu jsme ochutnali řadu jídel, ať už více či méně známých, a byla by škoda, kdybychom se s vámi o náš degustační zážitek nepodělili. Vietnamské jídlo nás jednoduše nadchlo, a to nejen svou chutí, lehkostí, ale také více než přívětivými cenami.

Nebojte se jíst na ulici za pár kaček

V rušných hanojských ulicích narazíte na stánky s jídlem téměř u každého vchodu do domu. Vietnamci si hlavu se stolováním rozhodně nedělají. K tomu, abyste si vychutnali pravou  vietnamskou kuchyni vám postačí pár plastových stolíků a židliček. K těm se jako správní strávníci usadíte sami a vyčkáte, až vám jídlo přinesou. Na ulici seženete opravdu vše. Ať už se chcete osvěžit čerstvým ovocem, dát si vietnamskou bagetu, či se zahřát poctivou polévkou Phở. U stánků najdete většinou jen jeden druh jídla. Pokud vás denní nabídka nenadchne, nezoufejte a popojděte dál. U sousedů najdete něco jiného. Nad cenou se není třeba pozastavovat. Na ulici dokážete sehnat chutný oběd i pod 45 000 dongů, cca 50 Kč. Ceny záleží samozřejmě na dané lokalitě. My jsme za oběd či večeři platili v rozmezí od 30 000 do 45 000 dongů/ 1 porce.

Neřešte názvy, ale obrázky

Tabule s menu
Tabule s menu

Vietnamská kuchyně nabízí spoustu specialit. Ne všechny můžete ochutnat i ve vietnamských bistrech v Praze. Jak si objednat v zemi, kde vám většina nerozumí? Anglicky umí jen mladší generace a zdaleka ne všichni, a proto objednávání jídla se někdy stává adrenalinovou disciplínou. Když nemáte tušení, co by se za názvem vámi zvoleného pokrmu mohlo ukrývat, hledejte alespoň místa, kde mají meníčka s obrázky. Díky vizualizaci daného jídla získáte alespoň trochu představu. Vietnamská kuchyně je velmi chutná. Stane se vám maximálně jen jednou nebo dvakrát, že by vás daný pokrm neoslovil. Ale teda rozhodně nemůžeme říct, že by nám vietnamská kuchyně nechutnala.

Phở Bo na snídani, oběd i večeři

Phở Ga
Phở Ga

Nejznámější vietnamskou specialitou je bezesporu Phở. Sytou nudlovou polévku seženete kdekoliv. Jedná se o silný vývar, který se připravuje až několik hodin. Vietnamci jej vaří i 12 hodin. Phở  se servíruje s rýžovými nudlemi, citrónovou trávou, bylinkami a masem. Na výběr jsou různé druhy masa. Tradiční je Phở  Bo, tedy Phở  s hovězím, dále pak Phở  Ga, což je vývar s kuřecím masem. K dispozici je i vegetariánská verze. V tomto případě je Phở  servírováno s tofu.

My Ván Than
My Ván Than

Polévky jsou oblíbeným pokrmem Vietnamců a nedílnou součástí jejich každodenní stravy, a taky je dokonce jí i na snídani. Kromě Phở  jsme sami vyzkoušeli i My Ván Than. Tento vývar je podáván kromě rýžových nudlí a hovězího masa také s játry, krevetou a knedlíčky. Ještě než se vám začnou sbíhat sliny, poradíme vám, jak tuto dobrotu jíst. Než se do polévky pustíte, zakápněte si vývar limetkou a dochuťte pálivou omáčkou dle potřeby.

Co nám chutnalo nejvíce

Bún chả
Bún chả

I když se může zdát, že jíte pořád to samé, tedy nudle, maso, zeleninu a sójovku, vietnamská jídla jsou chuťově velmi pestrá a navíc sytá. Vietnamci jsou experti v ochucování grilovaného vepřového masa. Proto nás nejvíce oslovil pokrm zvaný Bún chả, který pochází z Hanoje a je typickou specialitou severního Vietnamu. Bún chả pomazlí všechny chuťové buňky na vašem jazyku. Tento pokrm se skládá z grilovaného vepřového masa (ať již ve formě nudliček či mini biftečků) podávaného s rýžovými nudlemi, zeleninou, bylinkami a omáčkou. Jednotlivé části pokrmu se servírují na talíř každé zvlášť. Sami si pak berete hůlkami maso, nudle a zeleninu s bylinkami a namáčíte je do omáčky.

Bún thịt nướng
Bún thịt nướng

V městě Hue nás zaujalo jídlo, které se trochu podobalo Bún chả, ale jmenovalo se Bún thịt nướng. Jižně od Hanoje Bún chả najdete těžko. V Bún thịt nướng najdete grilované maso, rýžové nudle a salát. Vše je podáváno v jedné misce společně s vynikající arašídovou omáčkou. Toto jídlo nás nadchlo natolik, že jsme si na něj do místní stravovny zašli během dvou dní hned třikrát.

Nem Cua Bé - smažené jarní závitky
Nem Cua Bé – smažené jarní závitky

Kromě Bún chả a Bún thịt nướng jsme si zamilovali také smažené jarní závitky Nem Cua Bé, které jsou (překvapivě) také podávány s rýžovými nudlemi, salátem a omáčkou, do které si můžete dle chuti přidat chilli a česnek. Závitky chutnají přímo božsky a ve Vietnamu jsme si na nich pochutnali hned několikrát, a to především v Sapě, kde jsme si i vyzkoušeli jejich přípravu, která, jak jsme zjistili, není vůbec složitá.

Bagety Báhn Mi

Pokud vám budou polévky, nudle nebo rýže lézt už i ušima, zajděte si na tradiční vietnamskou bagetu Báhn Mi. Změna určitě prospěje nejen vašemu trávicímu traktu, ale i vašich chuťovým pohárkům, které prožijí další euforii plnou chutí. Báhn Mi jsou bagety, v jejichž nitru se ukrývá všechno možné. Záleží jen na vás, jaký typ si vyberete. Je libo bagetu s vajíčky a slaninou? Nebo dáte přednost vietnamským klobáskám či paté a avokádu? Kromě masa či vajíček v bagetě najdete také nakládanou ředkev, mrkev a okurku. Málem bychom zapomněli na koriandr, bez kterého by to nebylo ono. Na vrch k všem těmto dobrotám vám stánkařka ještě přidá pálivou omáčku. Věřte, že to má grády!

Všechno najdete na tržištích

Žena prodávající zeleninu na ulici
Žena prodávající zeleninu na ulici

Ovocem, zeleninou, rybami či masem to doslova překypuje na zdejších vietnamských tržištích. Vietnamci jsou také odborníky na sušené potraviny. Kromě ovoce a hub suší také ryby. Proto by vás neměl překvapit „puch“ ze sušených krevet, tresek či sardinek. Tržiště nabízí potraviny v prvotřídní čerstvosti. Ovoce a zelenina jsou pěstovány přímo ve Vietnamu a my můžeme pravdivě říct, že místní mango a banány chutnají výtečně. Navíc můžete vyzkoušet všelijaké tropické ovoce, které zde seženete za pár kaček. Už jste někdy ochutnali dragon fruit a co takové passion fruit?

Jaké vietnamské jídlo máte nejraději? Napište nám svého favorita na vagabonds.info@gmail.com. Máte tip na nejlepší vietnamskou restauraci v Praze? Podělte se s námi o něj. My své favority máme, ale rádi si rozšíříme obzory. 🙂

Sdílet:
Facebooktwitter

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*