Hongkong – země, kde se východ potkává se západem

Hongkong je městem, kam ročně míří davy turistů, a to nejen kvůli světelné show na Tsim Sha Tsui. Vagabonds Hongkong několik měsíců poznával, a tak ví, co v tomto městě ochutnat, vidět a kde nakupovat. Připravili jsme pro vás výběr toho nejlepšího z města, kde se mísí východní kultura se západní.

Hongkong, Vagabonds

Tsim Sha Tsui a světelná show

První zastávkou, kam by vaše kroky při návštěvě Hongkongu měly směřovat, je promenáda Tsim Sha Tsui. Každý správný turista ví, že právě z tohoto místa je možné obdivovat mrakodrapy, které jsou nedílnou součástí Hongkongu. Každý večer se ve 20:00 hodin na promenádě rozjede velkolepá světelná show, kdy se vám mrakodrapy nejdříve představí a pak rozzáří. Pokud si chcete show užít z prvních řad, pak doporučujeme na promenádu jít o hodinu dříve. S blížícím se časem světelného představení je přístav přeplněn lidmi s fotoaparáty, a tak je dost možné, že i když přijdete před osmou hodinou, jdete vlastně pozdě a show si plnohodnotně neužijete.

Hongkong, Vagabonds

Peak – nejvyšší vrchol Hongkongu zdoláváme pešky

Z Tsim Sha Tsui můžete nasednout na loď, která vás ve všední den převeze za zvýhodněnou cenu do stanice Central, kde se nachází nejvyšší bod Hongkongu – Peak. Na samotný vrchol se můžete dostat autobusem nebo tramvají. My však doporučujeme vydat se na něj pešky. Sice je to do kopce, ale zato cestou potkáte plno zajímavých lidí, kteří vrchol denně zdolávají, aby se udrželi fit. Na Peak se jde po příjemné trase obklopené stromy. Pokud se vydáte na Peak po svých, pak si nezapomeňte přibalit vodu, protože cestou není nikde možnost se občerstvit. Energii můžete nabrat až v cílové rovince, kde je jak mnoho luxusních restaurací, tak i levnějších fast foodů.

Hongkong a nákupy – vybíráme nejen oblečení

Ladies marketu ve stanici Mong Kok podlehne každá žena. Stovky stánků se zbožím, jehož cena roste a klesá v závislosti na vstřícnosti prodejců, nabízí trendy oblečení, suvenýry, elektroniku, módní doplňky, hračky, atd. Stačí umět dobře smlouvat a hned máte doma novou kabelku Louis Vuitton za pár dolarů.

Kousek od tohoto ráje žen, na stanici Prince Edward, jsou však ukryty jiné skvosty, jimiž jsou Flower market a Bird market. Květinové trhy zatím mnoho turistů neodhalilo, a tak uvidíte kousek Hongkongu, který ne každý zná. Na jedné docela kratinké uličce najdete květiny těch nejrůznějších barev a vůní.

Hongkong, Vagabonds

Před oslavami Čínského nového roku zde místní chodí nakupovat keře mandarinky a třešně, kterými si zdobí stejně jako my vánoční stromky. Pokud se vám zdá, že v okolí slyšíte zpěv ptáků, pak se nemýlíte.

Hongkong, Vagabonds

Hongkong, Vagabonds

Kousek od Flower market jsou ptačí trhy. Pro někoho skvělé dobrodružství pro jiného horor. Stovky ptáků v klecích, někteří i mimo ně, vás budou jakoby prosit o vysvobození a vy jim svobodu dopřát můžete. Místní lidé na market chodí, aby si nějakého toho ptáčka koupili a pak ho osvobodili, čímž si zajistili štěstí do budoucna. I vy si tak tímto zvykem můžete očistit karmu.

Noční život v LKF – pivo a tanec na ulici

Kde to v noci žije? No přece v LKF neboli v Lan Kwai Fong. V této rušné čtvrti se nachází nespočet barů, kam denně vyráží cizinci za zábavou. LKF je domovem více jak 90 restaurací, barů a klubů a je hrdě považován za centrum nočního života. Lan Kwai Fong pravidelně také hostí bujaré oslavy příchodu nového roku, Halloweenu a dokonce i Vánoc.

Náš postřeh: Vstupné do klubů je poměrně drahé, a tak je běžné, že na ulicích potkáte mladé studenty ze všech koutů světa, jak v rukou drží plechovkou piva (kterou koupili v přilehlém obchodě 7 Eleven), postávají u dveří klubů a tancují s kamarády i totálními strangery. Tato varianta zábavy je levnější a pro mnohé i zábavnější. Pokud se dívky přece jen rozhodnou vydat do klubů v LKF, pak možná uvítají informaci, že  ve vybrané dny mají vstup zdarma.

Hongkong – propletenec chrámů

Jeden z nejnavštěvovanějších chrámů v Hongkongu je Wong Tai Sin, který si své prvenství zřejmě zasloužil tím, že slibuje plnit přání. Ale nesmíte věřit všemu, co se píše.  Wong Tai Sin je oblíbený hlavně díky tomu, že se stal domovem hned tří náboženství – taoismu, buddhismu a konfucianismu.

Hongkong, Vagabonds

Dalším chrámem, který stojí za zmínku je Chi Lin Nunnery, což  je velký chrámový komplex, kterému dominuje dřevo. I tak zde ale najdete projevy buddhismu a uklidňující lotosový rybník, u kterého se můžete na chvíli zastavit a udělat si fotky na Instagram. Jen pití a foto tyč nechte raději v batohu, jinak vás, stejně jako nás, upozorní zdejší hlídač, že byste mohli někoho zranit.

Hongkong, Vagabonds

Hongkong, Vagabonds

Big Buddha hlídá čínský lid

A konečně, naše oblíbené místo! Bronzový Buddha sedí ve výšce 34 metrů a dohlíží na čínský lid. Pozdravit ho můžete na Lantau Island, kam se dostanete autobusem nebo lanovkou, ta je ovšem o něco dražší, a tak pokud cestujete low budget, pak doporučujeme autobus. Na lanovku o víkendu stojí dlouhatánské řady a autobus je tak mnohdy rychlejší variantou. Socha Buddhy není v Hongkongu dlouho. Byla zde umístěna teprve v roce 1993, i tak si získala mnoho obdivovatelů. Abyste se dostali k Buddhovi, musíte zdolat 269 schodů.

Hongkong, Vagabonds

Hongkong, Vagabonds

Za odměnu si pak můžete dopřát oběd v přilehlé vegetariánské restauraci. Na protilehlé straně k Buddhovi se nachází jeden z nejdůležitějších buddhistických klášterů v Hongkongu – Po Lin. Ten se stal domovem nejednoho mnicha.

Hongkong, Vagabonds

Hongkong, Vagabonds

Ten Thousand Buddhas Monastery (Man Fat Tsz) – Buddhů není nikdy dost

Jeden Buddha nikdy nestačí, a tak pokud jich chcete vidět rovnou deset tisíc, pak se vydejte na Po Fook Hill (stanice metra Sha Tin), kde se nachází chrám s miniaturními sochami Buddhů. Cestou do chrámu si můžete udělat fotografie se zlatými sochami, které na Buddhu dohlíží. Místní průvodce nám sdělil, že tyto sochy znázorňují osoby, které pomohly s výstavbou chrámu. Vtipné je, že mnoho turistů  si právě tyto sochy plete s Buddhou, a tak se raději této chybě vyvarujte. Skutečný Buddha je ukryt v chrámu, kde se ovšem fotografovat nesmí.

Hongkong, Vagabonds

Hongkong, Vagabonds

Monkey Hill – průvodce opičák

Nedaleko Man Fat Tsz se nachází naše oblíbené místo. Je jím Monkey Hill.  Dostanete se tam autobusem č. 81 a vystoupit musíte na zastávce Shek Lei Pui Reservoir. Monkey Hill je domovem tisíců opis, které se zde volně pohybují a vy si za jejich doprovodu můžete užívat zdejší scenérii. Pokud se chcete vyhnout sporům s opicemi, pak doporučujeme jídlo nechat doma.

Hongkong a gastronomie – budou se vám sbíhat sliny, nebo ne?

Rádi jíte na ulicích? Pak vás zdejší nabídka možná trochu překvapí. Čekají na vás kuřecí nohy, prasečí střeva, páchnoucí tofu či chapadla chobotnic. To jsou totiž zdejší chuťovky. Ale nebojte, i mnohem stravitelnější jídla se zde najdou. Doporučujeme vyzkoušet fishballs, egg waffle (sladká pochoutka) nebo třeba Dim Sum a jako dezert musíte vyzkoušet egg tart (crusta s vaječným krémem). A jak se v Hongkongu vlastně jí? No s příbory rozhodně ne. Zde hrají prim hůlky. Pokud s nimi neumíte zacházet, pak se bohužel v Hongkongu nenajíte. Příbory jsou podávány jedině v luxusních restauracích.

Tip na závěr

Letiště v Hongkongu je zhruba hodinu vzdálené od ruchu města, a tak se do něj musíte nějak dostat. Nabízí se metro, taxi nebo bus. První dvě varianty jsou o trochu dražší, a tak doporučujeme vyhledejte autobus číslo E21, který vás za pouhých 14 HKD dopraví do města.

Sdílet:
Facebooktwitter

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*